خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد جنب متروی دکتر شریعتی خیابان مینا کوچه داراب نیا پلاک ۲ واحد ۶ طبقه 1

Search
Close this search box.

هر سوالی داری از من بپرس و مشاوره رایگان بگیر…

بررسی علت رویش مو در کمر مردان

چکیده محتوا

بررسی علت رویش مو در کمر مردان

بدن آقایان نسبت به خانم ها بیشتر مستعد رویش مو های زائد است. حتی در کمر ایشان نیز شاهد رشد مو هستیم، البته علت رویش مو در کمر مردان مختلف بوده و به همین سبب همگی آقایان در ناحیه کمر از یک میزان موی زائد بهره مند نیستند، در برخی افراد کم و در برخی دیگر بسیار زیاد است.

اما همچنان این نوع مو ها نا خواسته و اضافی هستند و در بسیاری از مواقع سبب ایجاد مزاحمت می نمایند. اگر علت رویش آن ها را پیدا کنیم، قطعا قادر به کنترلشان خواهیم بود. از شما دعوت می کنیم تا در این مقاله با ما همراه شوید.

علت رشد مو در کمر مردان

اگر بخواهم علت رویش مو در کمر مردان لازم بوده، تا فاکتور های متعددی را بررسی کنیم. هر فرد ویژگی های خاص خودش را دارد و نمی توان یک خصلت و یا حالت خاص را برای تمامی افراد یکسان دانست، در رابطه با مو های زائد کمر نیز همین طور است. فاکتور ها و آیتم های متعددی بر رشد مو ها اثر گذار می باشند، که به شرح زیر است؛

 1. عوامل ژنتیکی
 2. هورمون ها
 3. سن
 4. تغذیه
 5. عوامل محیطی

موارد بالا رشد تمامی مو ها مخصوصا مو های زائد را تحت تاثیر قرار می دهند، در طی بررسی علت رویش مو در کمر مردان لازم بوده تا این موارد را به صورت مفصل تشریح نماییم. در ادامه مطلب تک تک آیتم های بالا را توضیح خواهیم داد.

تاثیر عوامل ژنتیکی بر رویش مو در کمر مردان

عوامل ژنتیکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر رشد مو ها اثر کرده و یک علت رویش مو در کمر مردان به شمار می آیند. این عوامل مرتبط با وراثت و ژنتیک فرد است که می توانند نقش مهمی در رشد و توسعه موها در کمر داشته باشند. در اینجا چند نکته مهم در ارتباط با این موضوع را بررسی می کنیم؛

 • ژنتیک و تنظیم مو: ژنتیک فرد تعیین کننده ویژگی های مختلف بدن از جمله ساختار و رشد مو بوده و در برخی افراد، ژنتیک باعث تولید موهای بلندتر و ضخیم تر در کمر می شود. میزان رشد مو در ناحیه کمر مردان فوق العاده موثر از عوامل ژنتیکی می باشد.
 • ژن های مرتبط با رشد مو: برخی از ژن ها می توانند مستقیماً به میزان رشد مو های زائد مرتبط باشند. مطالعات نشان داده اند که وجود ژن های خاصی مانند ژن های مرتبط با رشد مو (مانند ژن های WNT، BMP، FGF و VEGF) می تواند تأثیر مستقیمی بر رشد مو در کمر داشته باشد، از این رو در بعضی خانواده ها حجم زیادی از مو در کمر آقایان رشد می کند.
 • تأثیر هورمون های مرتبط با رشد مو: هورمون هایی مانند تستوسترون که در بدن مردان تولید می شوند، می توانند نقشی در رشد مو در کمر داشته باشند. ژنتیک تأثیری بر فعالیت و تنظیم این هورمون ها داشته و در نتیجه باعث رشد موهای بیشتر در کمر خواهند شد. از این رو ژنتیک از جمله علت رویش مو در کمر مردان بوده که باید به آن توجه داشت.
 • وراثت خانوادگی: رشد مو در کمر ممکن است به صورت وراثتی از نسل به نسل منتقل شود. اگر والدین یا افرادی در خانواده شما موهای طولانی و ضخیم در کمر داشته باشند، احتمالاً این خصوصیت به شما نیز انتقال داده شده است.

در نظر داشته باشید، که ژن ها فاکتور های بسیار مهمی هستند و تغییر آن ها به راحتی امکان پذیر نیست. قطعا یکی از مهم ترین دلایل رشد مو در ناحیه کمر آقایان همین ژنتیک بوده، که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

تاثیر عوامل ژنتیکی بر رویش مو در کمر مردان

تأثیر هورمون ها بر رشد مو در کمر مردان

هورمون ها می توانند با تأثیر بر فعالیت و تنظیم رشد مو در کمر مردان، نقش مهمی ایفا کنند و به عنوان یک علت رویش مو در کمر مردان شناخته می شوند. یکی از هورمون های مهم در این زمینه، تستوسترون است که در بدن مردان تولید می شود، که البته میزان تستوسترون به طور طبیعی در مردان بیشتر از زنان بوده و تأثیر بیشتری در رشد موی کمر دارد.

تستوسترون و هورمون های مشتق شده از آن، به عنوان هورمون های جنسی مردانه شناخته شده و نقش مهمی در تنظیم رشد و توسعه موها در کمر دارند. این هورمون ها از طریق مکانیسم های مختلف به رشد مو در کمر کمک می کنند؛

 • تأثیر بر تولید و رشد سلول های مو: هورمون های جنسی مردانه می توانند به سلول های مویی در کمر ایمپالس بدهند تا بیشترین ظرفیت رشد و تقسیم را داشته باشند. این هورمون ها تأثیر مستقیم بر فعالیت سلول های ریشه مو داشته و به رشد مو کمک می کنند. به همین خاطر از جمله علت رویش مو در کمر مردان، هورمون ها هستند.
 • تأثیر بر تنظیم چرخه رشد مو: هورمون های جنسی مردانه بر چرخه رشد مو نیز تأثیر می گذارند. معمولاً موها در فازهای مختلفی از چرخه رشد قرار دارند، از جمله فاز رشد (آناژن)، فاز استراحت (تلوژن) و فاز ریزش (تلوژن). هورمون های جنسی مردانه می توانند مدت زمانی که موها در فاز رشد قرار دارند را افزایش دهند و در نتیجه موهای بیشتری در کمر رشد کنند.
 • تأثیر بر ساختار مو: هورمون های جنسی مردانه در عملکرد ساختار موها دخیل بوده و آن ها را قوی تر و ضخیم تر می کنند. این هورمون ها به تنظیم تولید کلاژن و الاستین، دو ماده مهم در ساختار مو، کمک می کنند و در نتیجه موهای سالم و ضخیم تری در کمر تولید می شود.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد آقایان

چگونه سن بر میزان رشد موی کمر تاثیر می گذارد؟

از جمله علت رویش مو در کمر مردان، سن بوده، که به صورت مستقیم و غیر مستقیم رشد مو های کمر را تحت تاثیر قرار می دهند، همانطور که افراد پیرتر می شوند، روند رشد موها معمولاً کاهش می یابد و موهای کمر ممکن است نازک تر و کمتر شوند. این به دلیل چندین عامل ممکن است که در زیر توضیح داده می شود؛

 • تغییرات هورمونی: با پیر شدن، سطح هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون در بدن کاهش می یابد. تستوسترون نقش مهمی در تنظیم رشد و توسعه موها دارد. کاهش سطح این هورمون می تواند باعث کاهش رشد مو در کمر شود و موها به ندرت ضخیم می شوند.
 • تغییرات در چرخه رشد مو: همان طور که سن می گذرد، چرخه رشد مو ممکن است تغییر کند. موها در فاز رشد (آناژن) به مدت کوتاه تری باقی می مانند و به سرعت به فاز استراحت (تلوژن) و سپس به فاز ریزش (تلوژن) وارد می شوند. این باعث کاهش رشد مو در کمر و ریزش بیشتر آن ها می شود. به همین خاطر هورمون ها یک علت رویش مو در کمر مردان هستند.
 • کاهش توانایی ریشه مو: با پیر شدن، توانایی ریشه های مو در تغذیه و رشد به طور کلی کاهش می یابد. این باعث می شود که موهای جدید کمتری در کمر رشد کنند و موهای موجود نیز ضعیف تر و نازک تر شوند.

موارد بالا سن را به عنوان یک علت رویش مو در کمر مردان معرفی می کنند، این امر بیان می کند افزایش سن یک عامل کاهنده بوده و سبب کم حجم تر شدن مو در ناحیه کمر می شود.

 

چگونه سن بر میزان رشد موی کمر تاثیر می گذارد؟

عوامل محیطی یکی دیگر از علت های رویش مو در کمر مردان

در طی بررسی علت رویش مو در کمر مردان، لازم بوده تا به عوامل محیطی نیز توجه نماییم. موارد زیر بیان می کنند، که چگونه عوامل محیطی پروسه رشد مو را تحت تاثیر قرار می دهند؛

 • آلودگی هوا: آلودگی هوا می تواند به ضعف سلامت موها و ریشه های آنها منجر شود. ذرات آلوده در هوا می توانند به ریشه ها آسیب برسانند و رشد مو را مختل کنند. استفاده از محافظ مو در برابر آلودگی هوا می تواند به حفظ سلامت موها کمک کند.
 • تغییرات دما و رطوبت: تغییرات دما و رطوبت می توانند بر رطوبت موها و سلامت آن ها تأثیرگذار باشند. هوای خشک و کم رطوبت می تواند باعث خشک شدن موها و شکننده شدن آن ها شود. همچنین، تغییرات دمایی ناگهانی منجر به تحریک فعالیت پوست سر و تغییر چرخه رشد موها خواهد شد. افزایش و کاهش دما به صورت غیر مستقیم سلامت فولیکول های مو را نشانه گرفته و دقیقا علت رویش مو در کمر مردان خواهد بود.
 • اثر منفی مواد شیمیایی: استفاده از محصولات شیمیایی مانند شامپوها، رنگ مو و مواد استایلینگ می تواند به سلامت موها آسیب برساند. برخی از مواد شیمیایی می توانند موها را خشک و شکننده کنند و در برخی موارد حساسیت و التهاب پوست سر را ایجاد کنند. استفاده از محصولات مراقبتی اثرات مخرب مواد شیمیایی بر مو را کاهش خواهد داد. در حقیقت مواد شیمیایی یک عامل مخرب می باشند، اما در رابطه با مو های ناخواسته آیتم مثبتی خواهند بود و یک علت رویش مو در کمر مردان به شمار می آیند.
 • تغذیه نامناسب: تأمین تغذیه مناسب و متنوع برای سلامت موها بسیار مهم است. کمبود مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها می تواند به ضعف موها و کاهش رشد آن ها منجر شود. تغذیه صحیح و مصرف مواد غذایی سالم و غنی به مواد مغذی می تواند به حفظ سلامت موها و رونق رشد آن ها کمک کند.
 • استرس و اضطراب: استرس و اضطراب سبب تغییرات در فعالیت هورمونی بدن می شوند و در نتیجه رشد مو را تحت تأثیر قرار خواهند داد. استرس می تواند به کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن و تغییر در چرخه رشد موها منجر شود. مراقبه و مدیریت استرس سبب سلامت مو ها شده و بایستی به خوبی مد نظر قرار بگیرد.

عوامل محیطی را به عنوان یک علت رویش مو در کمر مردان باید معرفی کرد، موارد بالا تاثیرات این عوامل بر رشد یا عدم رشد تمامی مو ها را بیان می کنند و باید به آنان توجه نمود.

چگونه تغذیه بر رشد مو در کمر مردان اثر می گذارد؟

تغذیه مناسب برای سلامت موها بسیار مهم است و می تواند به رشد و قوی شدن موهای کمر مردان کمک کند. از این رو تغذیه یک آیتم مهم بوده و می توان آن راعلت رویش مو در کمر مردان برشمرد لازم به ذکر است، که آیتم های قبل همچون عوامل محیطی ژنتیک هورمون ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم رشد موهای زائد را تحت تاثیر قرار می دادند، اما تغذیه تنها به صورت غیر مستقیم در فرایند رشد موها دخیل است.

بعضی از مواد غذایی، هورمون هایی که سبب افزایش رشد موهای زائد می شوند را تحت تاثیر قرار خواهند داد، این گونه پروسه رویش موها را افزایش و یا کاهش می دهند. همچنین مصرف یک سری مواد غذایی به عنوان یک عوامل مخرب عمل کرده و مانع از رشد هرگونه موی ناخواسته خواهد شد.

در حقیقت زمانی که شما از یک رژیم اصولی پیروی می کنید، کنترلی بر رشد موهای زائد مخصوصاً موهای موجود در کمر مردان خواهید داشت.

در برخی از موارد که علت رویش مو در کمر مردان مشخص می شود، می توان از تغذیه به عنوان یک راه مکمل استفاده کرد و پروسه رشد را افزایش و یا کاهش داد. البته برای دریافت یک تغذیه مناسب لازم بوده به مجموعه درسا کلینیک مراجعه کنید.

چگونه تغذیه بر رشد مو در کمر مردان اثر می گذارد؟

کلام آخر

در این مقاله علت رویش مو در کمر مردان را بررسی نمودیم. توجه داشته باشید، که تمامی این دلایل از جمله؛ ژنتیک، هورمون، سن، عوامل محیطی و تغذیه هر کدام اثرات متفاوتی بر بدن افراد می گذارند و درصد اثر گذاری آنان بر هر فرد متفاوت خواهد بود.

در رابطه با بررسی علت رویش مو در کمر مردان به صورت دقیق لازم بوده، تا به مجموعه درسا کلینیک مراجعه کنید و از ایشان مشاور دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاهای تزریق بوتاکس در صورت

جاهای تزریق بوتاکس در صورت

دریافت مواد در جاهای تزریق بوتاکس در صورت وجود روندی صحیح، می‌تواند در قالب مقرون‌به‌ صرفه‌ ترین و همینطور کم عارضه‌ترین شیوه برای رفع و

مشاهده »
مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

آیا می‌دانید که مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟ آیا می‌دانید موارد استفاده از مزوتراپی چیست؟ از این رویه درمانی برای سامان دادن به اهداف خاصی به

مشاهده »
میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟ میکرونیدلینگ که به عنوان درمان القایی کلاژن نیز شناخته می ‌شود، روشی درمانی برای جوانسازی پوست است که با ایجاد ریز ترین سوراخ

مشاهده »